A világ kedvező irányú átalakítása miatt fontos lenne tudni, honnan jött az ötlet, hogy a világtól elzárt Zangla falucska néhány köztiszteletben álló férfija társaságot alakítson, majd ezt ne közös ivászatok szervezésére, számlagyártásra, esetleg állami pénzek lenyúlására használja fel, hanem iskolát alapítson.
Iskola a nejlon mögött, további képekben
Ladakhban a tél különösen hosszú, öt hónap, ezért az iskolákban sem átlagos síszünetet tartanak. A kéthónapos pihenés elsőre jól hangzik, de ha ezt egy olyan helyen kell eltölteniük a gyerekeknek, ahol nappal mínusz 10 fok körül van a hőmérséklet, nincs áram, viszont a házak egyetlen szobájában van fűtés, a szünidei programlehetőségek erősen limitáltak. És bár a nebulók számára szerencsére a drogozás sem biztosít elfoglaltságot, a férfitanács ezt nem tartotta elég megnyugtatónak, ezért téli iskolát alapítottak.
A szülői munkaközösség összeszedett a falu gyerekes családjaitól 60 ezer rúpiát, ehhez szereztek még ugyanennyit a kormánytól, majd felbéreltek hat tanárt a szünet két hónapjára. Háttérinformáció: 60 ezer rúpia 300 ezer forintnak felel meg. Az összeg nagysága érzékelhető, ha tudjuk, Indiában egy kiadós ebéd egy kellemes kifőzdében megvan 40 rúpiából, azaz 200 forintból. A téli iskola kifundálói pedig nem a Himalájába költözött bohém egyetemi tanárok és várost elhagyó naiv művészek, hanem helyi, többnyire írástudatlan parasztok.
Zanglában, ahol
előző posztunkban ismertetett módon az utcák néptelenek, mint a harmadik világháború után, az emberek pedig vagy a napon, vagy a kályha körül üldögélnek, egyrészről lelkesítő látni hatvan gyereket, könyvekkel a kezükben, másik oldalról viszont megdöbbentő a kép. A 120 ezer rúpia egy részét a falu ugyanis óriási nejlonlapokra fordította, amelyekkel lefedték az üresen álló iskola függőfolyosóit.
A tanítás nem a központi kormányzat által épített, és a helyi anyaghasználattól idegen betonépület télen befűthetetlen termeiben folyik, hanem az így létrehozott üvegházakban. A vad magashegyi napsugarak áthaladnak a nejlonon, felmelegítik a falakat, amik a fizika általánosan elfogadott szabályainak megfelelően továbbadják energiájukat a nejlon mögé rekesztett levegőnek. Az így képzett kellemes klíma Zanglában történetesen nem paradicsomokat nevel, hanem gyerekeket. Tanítás minden napsütéses nap. Felhős időben, amikor a folyosón fagypont alá zuhan a hőmérséklet, a falu szabályai szerint is szünet van.
A falutanácsnak egyébként további tervei is vannak. Egyelőre nem egyetem, mikrocsipüzem vagy filmstúdió szerepel a listán, hanem napfűtéses iskola. A solar school a fent ismertetett módon, az üvegház elvén működik, csak a nejlont nagy üvegfalak, a folyosót pedig zárt termek helyettesítik, amelyeket a kedvezőbb hőelnyelés miatt sötétre festenek.
Nézzen további ladaki nebulókat itt >>>
A rendszer nem ismeretlen a régióban, külföldi civilszervezetek segítségével épült már néhány ilyen intézmény a környék falvaiban. Az ötlet tetszett a Zanglában a Kőrösi Csoma-erődöt felújító
alapítvány vezetőjének, Irimiás Balázsnak, aki a falutanáccsal folytatott kötetlen megbeszélések után elképzelhetőnek tartotta: a kedvességként felszolgált rum hátborzongató íze ellenére is részt vennének a projektben, és a nyaranta a helyszínen dolgozó önkéntesek egy része segédkezne az iskola felépítésében.
Itt láthatók képek illemtudó tibetiekről is